Luka Doncic, NBA tarihindeki en iyi 21 yaşındaki oyuncu mu?

Mavericks'in sahibi Mark Cuban, franchise'ın 5 numaralı seçimle (Trae Young) ve Dallas'ın 2019'daki ilk seçimini (Cam Reddish) takas ederek 3 numaralı seçim Doncic'i kazandığı andan itibaren bunu dört gözle bekliyor.
 
Mavericks, Porzingis'i geçen Ocak ayında Knicks'ten satın aldığında Küba’nın rekabetçi yapısı daha da arttı. Küba'nın, ilk Doncic-Porzingis sezon sonrası rıhtımının Disney World kampüsündeki bir salgının ortasında ağustos ortasında olacağını bilmesinin hiçbir yolu yoktu.
 
Kübalı dizi için burada olmayı planlıyor, ancak The News'e ailesinde bir ölümün ve bekleyen cenaze planlarının gelişini geciktireceğini söyledi.
 
Cuban, Mavericks'in sahibi olarak ilk sezon sonrasına geri dönüşler yaşadı mı? 5 numaralı Mavericks, 4 numaralı seribaşı Utah'ı alt üst ederek 5'in en iyisi serisini kazanmak için 0-2 açıktan toplandı mı?
 
Bu playofflar, Küba'nın 1990'dan beri playofflara katılmayan veya 1988 Batı Konferansı finallerinden bu yana bir playoff maçı kazanan franchise'ı satın almasından 13 ay sonra gerçekleşti.
 
Cuban Cuma günü The News'e “2001'den farklı” dedi. Ne bekleyeceğime dair hiçbir fikrim yoktu ve Mavs bu kadar uzun süredir play-off'larda yer almamıştı. Şimdi biliyorum. Ama "playoff" Luka ve KP'yi görmek için gerçekten sabırsızlanıyorum. "
 
Playoff Luka. Playoff Luka, Normal Sezon Luka'dan tam olarak nasıl farklı olabilir? Mavericks ve NBA playoff geçmişi göstergelerse, taraftarlar Playoff Luka'nın tam çiçek açması için sabırlı olmalıdır.
 
Bu sadece Doncic’in ikinci NBA sezonu. Nowitzki, 22 yaşında üçüncü sezonuna kadar play-off ilk maçına çıkmadı.
 
21 Nisan 2001'de Salt Lake City'nin Delta Center'daki ilk playoff maçında Nowitzki, 48 dakikanın tamamını oynarken 20 sayı attı ve 12 ribaund çekti, ancak Mavericks 87-86 gerideyken topu ondan elinden aldı. Yazan Donyell Marshall, 3.3 saniye kaldı.
 
Nowitzki, Dallas'ın 2. maç mağlubiyetinde 15 sayı tuttu, ancak Mavericks son üç maçı kazandığında 33, 33 ve 18 sayı attı. Mavericks ikinci turda San Antonio'ya 4-1 yenildi ve Nowitzki açılışta sadece dokuz sayı, son iki maçta ise 30 ve 42 sayı attı.
 
Bu da bizi Doğu Konferansı genel menajerinin balonlu sorusuna geri getiriyor: Doncic, NBA tarihindeki en iyi 21 yaşındaki oyuncu mu?
 
Wilt Chamberlain, 23 yaşına kadar ilk NBA maçına çıkmadı. Oscar Robertson ve Kareem Abdul-Jabbar lige geldiklerinde 22 yaşındaydı; Larry Bird 23 yaşındaydı.
 
Bu, aday listesini önemli ölçüde daraltır.
 
Michael Jordan NBA'e 21 yaşında girdi. 1984-85'te Yılın Çaylağı oldu ve Doncic'ten çok daha üstün bir savunmacıydı, ancak ortalamaları - 28.2 sayı, 6.5 ribaund, 5.9 asist - 21'de Doncic'in altındaydı.
 
Ve Jordan'ın ilk üç sezonunda Bulls, 500'ü bitiremedi veya bir playoff serisi kazanamadı - ancak ilk serisinde Milwaukee'ye karşı Jordan, Chicago'nun tek galibiyetinde 22 saniye kala bir şut attı. Ürdün'ün ilk NBA finallerine ulaşması ve kazanması yedi yıl alacaktı.
 
Magic Johnson 20 yaşında lige girdi ve ilk iki sezonunda Doncic'e göre daha düşük ortalamalar elde etti, ancak Abdul-Jabbar 1980 finallerinin 5. maçında ayak bileğini burkunca, çaylak Johnson merkeze geçti, 42 sayı attı ve 15 geriledi. Oyun 6'da ribaund ve final MVP ödüllerini kazandı.
 
Avantaj, Magic. Kesinlikle, Playoff Magic.
 
LeBron James, NBA'e 19 yaşında girdi ve Cavaliers ilk iki sezonunda playofflara çıkamadı. Ancak üçüncü sezonunda All-Star Maçı MVP'si olan 21 yaşındaki James, ortalama 31.4 sayı, yedi ribaunt ve 6.6 asist ortalamaları ile Cleveland'ı Washington karşısında ilk turda galibiyete götürdü.
 
İlk playoff maçında James 32 sayı, 11 ribaund ve 11 asistle Johnson'dan bu yana sezon sonrası ilk maçında triple-double yapan ilk oyuncu oldu.
 
İki kez NBA şampiyonu olan Kenny Smith, "Bence LeBron ve Michael Jordan'ı aynı nefeste anmak için çok erken, Luka'nın [sezon sonrası] ara veremeyeceği değil," dedi. "Ama bence bugünkü NBA'de harika olmak için ihtiyacınız olan tüm beceri setlerine sahip."
 
Ne kadar büyük? Doncic'in baloncuk oyununda ortalama 30 sayı, 10,1 ribaund ve 9,7 asist seyrederken, analist ve eski Maverick Caron Butler, Doncic'in “artık bir kopya kâğıdı koduna sahip” olduğunu belirterek, aradan döndüğünden beri artan bilgisine işaret etti.
 
Smith: “Luka gibi üç ila dört ay izinli olan bu adamların çoğunun gerçekten yeni bir sezon gibi olması, bu yüzden sezonun devamı değil. Bu Luka, geri dönerse MVP adayı olarak değerlendirilecek. "