Warriors’un suçu bir şekilde olabileceği kadar korkutucu değil.

Golden State Warriors'ın suçu inanılmaz derecede iyi, ancak bir şekilde daha etkili bir şekilde puan kazanıyorlardı. Stephen Curry, Klay Thompson ve Kevin Durant, şimdiye kadarki en iyi skorerlerden üçünü tutmaya çalışan herhangi bir savunmayı yeniliyorlar ve hatta daha fazlası da olabilir.
 
Tarihi Curry ve Thompson'ın üç noktalı gecelerinin sürekli akan olaylarının ardında maskelenen Warriors'ın suçu, yol açtığı temel analitik ilkelere bağlı kalmıyor. Warriors’ın atış çizelgesinin, mahkeme aralığının ve yüksek verimli görünümün aşk çocuğu olarak ünlerini pekiştirmediğini bilmek için Curry’nin 40 metrelik drenajını izleyen sıradan izleyicileri şaşırtabilir.
 
Gerçek şu ki, Warriors, basketboldaki en az etkili atışa başlıyor - iki noktalı bir bakış. Golden State, Indiana Pacers ile ligdeki dördüncü en fazla orta menzilli teşebbüslere 20.4'te oynuyor. Bu, sezon için toplam girişimlerinin yüzde 23'üydü (toplam 890'ının toplam 208'i). Karşılaştırma için, Bucks, toplam atışlarının yüzde yedisinden daha az olan oyun başına 6.4 düşük bir lige sahip oluyor.
 
Bu Kevin Durant döneminde başlayan bir trend. (Suçu KD'ye vermeyin, ama bu doğru.) Geçen sezon, Golden State, ligde yedinci-en fazla 1.650 orta menzilli atış yaptı. Önceden iki mevsimde, sayı 18 (1.443) ve No. 27 (1,342).
 
Durant bir neden olsa da, Thompson gibi. Sırasıyla, 3 ve 4 numaralı liglerde, 6 ve 6.4'te, oyun başına orta seviye teşebbüslerde bulunurlar. (Köri gece başına sadece 2,8 alır.)
 
Sırt sırta şampiyonlar analitik zekânın tersi yönünde ilerliyorlar, ama bunun önemi yok. Warriors atıcılar o kadar iyi ki, orta sahadakiler en yüksek yüzdeyle batıyorlar (47.5), bu yüzden daha az verimli çekimleri bile sadece belli bir dereceye kadar azarlanabilir. Durant yüzde 50.8 ve Thompson 48.4 çekiyor.